Dom Elizy Orzeszkowej w Grodnie
Dom Elizy Orzeszkowej był zbudowany w wieku 18 jako budynek administracyjny Horodnicy grodzieńskiej.
W „szarym domku”, jak nazywano dom pisarki, Orzeszkowa zamieszkała po ślubie z adwokatem Stanisławem Nahorskim w 1894 r.
To był staroświecki drewniany dom, oszalowany deskami. Miał niski dach, kryty cynkową blachą, a od frontu facjatę z balkonem i dwiema mansardami. Pomalowany był na szaro błękitny kolor, na którym odbijały się drzwi, okna i okiennice. Z ulicy, przeszedłszy parę schodków wchodziło się do sionki i przedpokoju, skąd drzwi z lewej prowadziły do salonika z marmurowym kominkiem, a z prawej - do dużego salonu o trzech oknach. Pokoje gościnne i służbowe mieściły się w prawym skrzydle domu i na „górce’’.
Na wprost drzwi wejściowych znajdowała się jadalnia, skąd wychodziło się na kryty ganek, duży, wiejski, oparty na czterech słupach i wiodący do małego, miłego ogródka.
Wśrόd znanych osόb, zwiedzających ten dom byli M.Konopnicka, Wl.Reymont, F.Bohuszewicz i inni.
W tym domu pisarka mieszkała do ostatnich swych dni (18 maja 1910 roku). Ulica przedtem nazywana Roskoszą, Wiercieliszską, Sadową, Murawjewowską stała mianowana ulicą Elizy Orzeszkowej.
W roku 1911 utworzono tu Ochronkę dla dzieci, pόźniej – Szkołę Handlową, w 1940 r. – Szkołę Muzyczną.
Grodnianie czczą pamięć wielkiej pisarki. W roku 1953 na domu była zawieszona tablica pamiątkowa. W 1958 r. otwarta została czytelnia imienia Orzeszkowej, w kwietniu 1965 r. - Filia dla młodzieży, w 1966 - Dział literatury w językach obcych Obwodowej Biblioteki Naukowej im.E.Karskiego w Grodnie. Od 1965 do 2000 tu znajdował się rowniez Grodzieński Obwodowy Dział Pisarzy.
Grodzieński Obwodowy Komitet Wykonawczy 18 czerwca 2001 r. podjął decyzję o utworzeniu w domu pisarki, gdzie zachowały się komin marmurowy, tambur drewniany, ogrodzenie balkonowe, zielniki - pokoju pamiątkowego. Każdego roku tu organizują się wycieczki, prowadzone w językach białoruskim, polskim, angielskim.
Od 2002 r. mieszkańcy i goście miasta gromadzą się w salonie „U Pani Elizy”. Odnowione są także tradycyjne u Elizy Orzeszkowej choinki noworoczne dla dzieci z sierocińców.
W 2009 r. po umodernizowaniu domku tu zostało otwarte Centrum Informacyjno-Edukacyjne Obwodowej Biblioteki Naukowej im.E.Karskiego, gdzie stworzone zostały komfortowe warunki pracy dla różnych kategorii zwiedzających. Biblioteka posiada bogaty księgozbiór, środki multymedyjne, literaturę w 60 językach.
Domek pisarki i nadal pozostaje ośrodkiem kultury i oświaty miasta. Ciągle odbywają się tu imprezy, poświęcone pamięci znanej pisarki.
Wirtualną podrόż przez pamiątkowe pokoje Orzeszkowej można obejrzeć na stronie Obwodowej Biblioteki Naukowej imienia E.F.Karskiego w Grodnie: http://grodnolib.by/
Przeprowadzone są tu wycieczki w językach polskim i białoruskim o następnych tematach:
1. ZARYS ŻYCIA ELIZY ORZESZKOWEJ
2. MAŁA DZIEWCZYNKA Z MILKOWSZCZYZNY (dla dzieci w wieku 6-10 lat)
3. „ZAMKNIĘTA W GRODNIE”
4. MIŁOŚĆ I MĘŻCZYŹNI W ŻYCIU E. ORZESZKOWEJ
Prosimy grupy polskie zawczasu informować o zwiedzaniu pokoju:
Tel. +375-152-72-36–09, e-mail: in.lit@mail.ru
Zapraszamy w godzinach:
Poniedziałek – Piątek, Niedziela – 10.00-18.00.
ul.E.Orzeszkowej, 17
Koszt biletów wejściowych:
- studenci, młodzież szkolna - 1 rub./ osob.
- dorośli - 2 rub. /osob.
- Wycieczka w języku polskim (z całej grupy, do 25 osob) - 5 rub.