ООО Зет
Туристические услуги, пассажирские перевозки

+375 (152) 55-33-33
+375 (152) 555-755
+375 (29) 772-39-60 (МТС)
+375 (29) 302-39-60 (Вел)


ООО "Зет" г. Гродно
ул. Калючинская, 21-208

УНП 500032557, зареги-
стрировано 15.12.2000 г.

Новости

Miasto Grodno. Krótka informacja dla turystów

польский ответы вопросы и ответы на русском английский на русском польский английский ответы

grodno_panorama_zimoy.jpgMiasto Grodno to obok Lwowa i Wilna jedno z najważniejszych miast dawnej Rzeczypospolitej, znajdujące się dziś w granicach Białorusi. Należy do najstarszych miast Białorusi i jest stolicą jednego z jej 6 obwodów. Ma wielowiekową historię, bogatą w rozmaite wydarzenia, tak sławne, jak też dramatyczne. Miasto jest położone w północno-zachodniej części kraju, na polsko-litewskim pograniczu i dzięki swym zabytkom i otaczającym go pięknym krajobrazom przyciąga wielu turystów. Był to najpierw gród warowny, a później miasto wielonarodowe i wielowyznaniowe, podzielone na dwie części przez rzekę Niemen – trzecią, co do wielkości na Białorusi.

W Grodnie, którego historia sięga XII wieku i które kiedyś należało do trzech miast królewskich dawnej Rzeczypospolitej zachowało się niemało zabytków. Do najciekawszych z pewnością należą:

  • Unikatowa Cerkiew Kołożska z początku XII w., położona na wysokiej skarpie nadniemeńskiej – dzieło miejscowych majstrów pod kierownictwem Piotra Miłoniegi;
  • Stary i Nowy Zamki – miejsce pobytu króli i przeprowadzenia obrad sejmowych Rzeczypospolitej, miejsce ostatnich lat życia Stefana Batorego i abdykacji ostatniego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego;
  • Chóralna Synagoga – pomnik wielowiekowej historii Żydów grodzieńskich;
  • Kościół katedralny pw. Św. Franciszka Ksawerego – pojezuicka świątynia w stylu baroku, jedna z największych i najpiękniejszych na wschodnich terenach Rzeczypospolitej;
  • Sobór Pokrowski – była świątynia garnizonowa w stylu neoruskim, wybudowana w hołdzie żołnierzom, którzy zginęli w wojnie rusko-japońskiej 1904-1905;
  • Dom Elizy Orzeszkowej w Grodnie - w tym domu pisarka mieszkała do ostatnich swych dni (18 maja 1910 roku).

dom_elizy_ozheshko_v_grodno.jpg

Dzisiejsze Grodno zajmuje obszar 142,1 km kw. i liczy ponad 366 tys. mieszkańców. W składzie narodowościowym miasta Białorusini stanowią ok. 63%, Polacy – ok. 20%, Rosjanie – ponad 12%, Ukraińcy – ok. 2 %. Skład wyznaniowy jest także Jest to ośrodek przemysłowy, węzeł kolejowy i drogowy, port lotniczy i przystań rzeczna, położony w pobliżu granicy z Polską i Litwą (30 i 15 km). Znajduje się w odległości 280 km od Mińska i 274 km od Warszawy.

W mieście dominuje przemysł chemiczny i lekki, rozwinięta jest także branża inżynieryjna oraz obróbki metali. Ogólnie Grodno posiada ponad 600 przedsiębiorstw przemysłowych, dużych i małych, państwowych i prywatnych. Do największych państwowych należy zakład chemiczny „Azot”, produkujący nawozy sztuczne, a także zakłady wytwarzające włókno do opon samochodowych i wały kardana. Wśród większych prywatnych można wymienić wielobranżową meblarską firmę „ZOW” oraz zakład „Konte”, produkujący towary przemysłu lekkiego.

Grodno jest strefą wolnego handlu, w której pracuje około 90 rezydentów z całego niemal świata. Przez miasto przebiega dzisiaj 19 tras trolejbusowych i 43 autobusowych, jest połączenie kolejowe z Polską, natomiast ruch autobusowy łączy miasto z wieloma krajami Europy. Grodno posiada szeroką sieć szkół średnich, w tym szkołę polską, a także trzy uczelnie wyższe: Uniwersytet im. Janki Kupały, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Agrarny. W mieście w zgodzie i wzajemnym szacunku toczy się życie religijne przedstawicieli różnych wyznań. Istnieje 13 parafiach prawosławnych i 11 katolickich, 1 parafia luterańska i 1 zjednoczenie wyznawców judaizmu, a także kilka niewielkich wspólnot protestanckich.

_9_2.jpg

W Grodnie są supermarkety, hotele, łaźnie, sauny i baseny, restauracje, kawiarnie i puby, ośrodki kultury, parki i zoo. Z ośrodków kultury w Grodnie można wymienić: kina, galerie, teatry i muzea, a wśród nich Muzeum Historyczno-Archeologiczne, Muzeum Historii Religii, Muzeum Horodnicy, Dom-Muzeum E. Orzeszkowej, Dom-Muzeum M. Bogdanowicza, Muzeum Apteczne, Muzeum Zofii Nałkowskiej (w Uniwersytecie im. J. Kupały). Działa Obwodowy Teatr Dramatyczny i Teatr Kukiełkowy, a także trzy kina: „Kosmos”, „Oktiabr” oraz „Czerwona Gwiazda”. Dzieła sztuki można obejrzeć i nabyć w galeriach: „U Tyzenhauza”, „Kryga”, „U Majstra”, a także w „Sali Wystaw” i w kawiarni „Roskosza”.

Замок Зеваны в Коробчицах

W odległości 15 km koło przejścia granicznego „Kuźnica-Bruzgi” znajduje się duży i ciekawy obiekt turystyczno-rekreacyjny „Majątek Korobczyce”, a w odległości 30 km od Grodno – Kanał Augustowski, gdzie można obejrzeć starożytne konstrukcje hydrotechniczne, zwiedzić Muzeum Kanału i popływać statkiem wycieczkowym, obserwując piękno miejscowej przyrody.